חיפוש

גיבוי של אימג' מול שכפול דיסק (Cloning): הבדלים מרכזיים

מאת: ברט נורדקוויסט, Storagecraft

במהלך השנים האחרונות שמתי לב שאנשים משתמשים בביטוי אימג'ינג ושכפול (קלונינג) ללא הבחנה. בעוד יש דימיון בין המונחים, עדיין קיימים ביניהם הבדלים חשובים.

גם לגיבוי אימג' וגם לשכפול (Cloning) יש מקום בתהליכי העבודה כיום, אבל צריך להבין את היתרונות והחסרונות של כל אחד לפני שאתה מבצע החלטה באיזה מהם להשתמש.

הגדת המונחים: אימג' מול שכפול

בואו נתחיל עם דוגמא: התקנת לאחרונה עותק נקי של חלונות 10 על המחשב האישי שלך. אתה מבלה מספר שעות בהתקנה מחדש של כל האפליקציות שלך, כגון Office 365, גוגל כרום ופוטושופ. לאחר הרצת עדכון חלונות, אתה מקבל את המחשב שלך חזרה בדיוק כמו שאתה אוהב אותו.

לאחר כל העבודה, שני חברים ממליצים לך לגבות את המחשב כדי לא לאבד את מה שעשית -חבר אחד אומר לך לשכפל את הדיסק הקשיח הראשי שלך, אבל אחר אומר לך לבצע אימג'. אתה מבולבל כי נשמע ששניהם אמורים לעבוד.

גם שכפול וגם אימג' מייצרים תיעוד מדויק של הכונן שלך, אשר כולל את כל הקבצים בכונן שלך יחד עם רשומות אתחול המאסטר וכל דבר אחר שהמחשב שלך צריך כדי לאתחל חלונות? אז מה ההבדל ביניהם? בוא נבין את מכלול הדברים:

גיבוי אימג': אימג' יוצר קובץ גדול מכווץ על הכונן שלך. אתה יכול לאחזר את הקובץ כדי להחזיר את הכונן שלך לחיים. מכיוון שהקובץ עצמו הוא גדול, אנשים לעיתים קרובות שומרים אותו בכונן חיצוני או בשיתוף קבצים.

שכפול דיסק: שכפול יוצר עותק מדויק, לא מכווץ, של הכונן שלך. אם הכונן כושל, אתה יכול להסירו ולהחליפו בכונן המשוכפל. והדבר מחזיר אותי לדוגמא שלעיל. שכפול יכול להחזיר אותך לעניינים במהירות, אבל הוא לא מציע את הגמישות שבאימג'. בדוגמא שלעיל, הייתי ממליץ על אימג' במקום שכפול.

תרחיש 1: שדרוג ל- SSD

אתה מריץ Disk Cleanup, מסיר את כל הקבצים המשוכפלים, ומשתמש ב- WinDirStat כי לזהות ולהסיר גיבוי iPhone גדול שאתה כבר לא צריך. אבל Windows ממשיך להזכיר לך שהמקום בדיסק נגמר. אז אתה מחליט לשדרג את הדיסק המכני הראשי שלך ל- Samsung 960 Pro SSD. יש בפניך שתי אפשרויות:

  1. לשלוף את הדיסק הישן, להתקין את הסמסונג ולהתקין מחדש מערכת חלונות ואת התוכנות שלך על הדיסק החדש. אפשרות זו גוזלת הזמן. ייתכן וכדאי ללכת בדרך זו אם התקנת החלונות הנוכחית שלך עושה לך בעיות. אם המחשב הנוכחי שלך יציב ואתה צריך כונן גדול יותר, יש אופציות טובות יותר.

  2. להתקין את Samsung SSD לצד הדיסק הקשיח הישן. צור אימג' של הדיסק הישן והפעל אותו ישירות ל- SSD החדש ואז הוצא את הדיסק הישן. אפשרות זאת בדרך כלל מוציאה אותך לדרך עם כונן חדש תוך מספר שעות. לעיתים היצרן של הדיסק החדש כולל בתוכו את כל הכלים שאתה צריך. אם אתה קונה כונן סמסונג, אתה יכול להשתמש בכלי המיגרציה שלהם, אשר יוצרים אימג' של המחשב הקיים ומפעילים אותו ל- SSD. הם אפילו מטפלים בהעברה מכונן קטן לגדול יותר ללא בעיות.

 

אני יכול לשכפל דיסק בתרחיש זה, אבל רוב האנשים רואים ביצירת אימג' אפשרות טובה יותר מכיוון שכלי האימג'ינג הנדרשים נכללים ברוב הכוננים החדשים והם קלים להפעלה.

תרחיש 2: החלפת כונן פגום

שכפול הוא הגיוני מאוד אם אתה מעביר את מערכת ההפעלה והנתונים שלך לכונן חדש שישמש באופן מיידי כדי להחליף כונן ישן. נתקלתי בבעיות כאשר ניסיתי לבצע אימג' לכונן שכשל. לאחרונה שכפלתי כונן במחשב נייד של חבר מכיוון שהוא ייצר שגיאות דיסק. השתמשנו ב- USB כדי לחבר את הכונן למחשב הנייד. השתמשנו ב- Macrium Reflect Free כדי לשכפל את הכונן הישן שלו לאחד חדש. לאחר מכן הסרנו את הכונן מהמחשב הנייד והחלפנו אותו בכונן המשוכפל.

החבר לא יכל להרשות לעצמו להישאר זמן רב ללא המחשב, כך ששכפול הכונן שלו היה הגיוני מאוד. וזהו היתרון המרכזי של שכפול (Cloning): הוא ממזער את זמן ההשבתה. לפני מספר חודשים דיברתי עם סוחר מניות יומי בניו יורק שהסביר כי אפילו מספר דקות של השבתה יכולות לעלות לו עשרות אלפי דולרים. הוא עבד על מחשב נייד עוצמתי, לכן החלטתי ליצור שכפול של הכונן בסוף כל יום. אם הוא נתקל בכל בעיה בשעות המסחר, הוא יכול להחליף את הדיסק הראשי במשוכפל.

תרחיש 3: אפשרויות גיבוי

זה המקום בו האימג' פורח. שכפול הוא נהדר לצורך מהירות שכפול. אבל אימג'ינג מספק לך הרבה יותר אפשרויות גיבוי. רוב התכונות מאפשרות למשתמש לבצע גיבויים אינקרמנטליים וייחודיים. ביצוע גיבוי אינקרמנטלי מעניק לך את האפשרות לשמור מספר אימג'ים ללא שימוש בנפח רב נוסף. הדבר יכול לסייע אם אתה נתקל בוירוס וצריך לאחזר את האימג' מספר ימים לאחור. שכפול רק מעניק לך עותק אחד לכל כונן. אתה יכול לכתוב שכפול על גבי אחד אחר, אבל כל "גרסת" שכפול דורשת כונן משלה.

יתרון נוסף הנובע מיצירת אימג' הוא שכל האימג'ים יכולים להישמר במיקום מרוחק. טכנולוגיות כיווץ מסייעות להפחית את דרישות האחסון ומאפשרות לך להעביר אימג'ים מרשת ה- LAN שלך אל הענן. הדבר חשוב במיוחד כאשר אתה נמצא בנסיעות או עובד מרחוק. חלק מהשירותים המתקדמים מאפשרים לך להפעיל אימג' מהענן בלחיצת כפתור. אני חושב שתגלה שמחלקת ה- IT שלך כבר לא מבצעת שכפולים רבים. אימג' תופס את מקומו ברוב התרחישים, מכיוון שהוא הרבה יותר גמיש וחסכוני מבחינת מקום.

מסקנה

אם אתה חייב למזער זמני השבתה אז שכפול יכול להיות אפשרות טובה עבורך. היא עובדת היטב בתצורות פשוטות, כגון כונן יחיד, ולעיתים קרובות משמשת במחשבים ניידים ומחשבים נייחים למטרות כלליות. עבר כל היתר, אני מציע להשתמש במוצרי אימג'ינג, כגון ShadowProtect SPX, לצרכי גיבוי ואחזור.

אני מקווה שזה מבהיר חלק מחוסר הבהירות בנוגע לאימג'ינג או לשכפול דיסק (Cloning).

שתף:

פוסטים נוספים:

LastPass & TeamViewer Event

  LAST CALL  LastPass & TeamViewer Tensor Event אל תחמיצו את האירוע הקרוב שלנו, ביום שלישי, ה- 20 ביוני.  באירוע נעמיק בשני פתרונות שהפכו את

Read More »

צור קשר עם נציג
Multipoint Group

השאירו פרטים וניצור קשר בהקדם